KE przeznacza 50 mln euro dla Sudanu Południowego

Komisja Europejska odblokowała w poniedziałek 50 mln euro ze środków unijnych na pomoc dla Sudanu Południowego – poinformowała unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.

Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę domową. „Sudan Południowy znalazł się na krawędzi klęski humanitarnej, której musimy za wszelką cenę zapobiec” – powiedziała Georgiewa, przypominając, że kraj opuszczają teraz pracownicy organizacji humanitarnych, podczas gdy „setki tysięcy osób” potrzebują pomocy.

Do pierwszych poważnych starć w Sudanie Południowym doszło w połowie grudnia. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach, wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ. AFP przypomina, że konflikt, którzy rozgorzał w Sudanie Południowym – najmłodszym państwie świata – przybiera zarazem wymiar polityczny, jak i etniczny. Zwolennicy prezydenta wywodzą się tak jak on z plemienia Dinka, a stronnicy Machara – z mniejszości etnicznej Nuerów.

 

PAP

drukuj