R. Bochenek: stoimy na straży praworządności

Nie może być tak, że w urzędach państwowych panuje wolna amerykanka tak, jak to było za rządów PO-PSL – powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu. Odniósł się on w ten sposób do audytu, jaki przeprowadzono w Biurze Ochrony Rządu.

Z kontroli wynika, że BOR zlekceważył standardy bezpieczeństwa przy wizycie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r. Stało się tak, mimo że wizyta prezydenta miała wyższy stopień zagrożenia niż wizyta premiera Donalda Tuska.

Rafał Bochenek powiedział, że rząd prowadził audyty w różnych instytucjach państwowych. Zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyło do tego, by wdrażać standardy przejrzystości, a przede wszystkim uczciwości.

– Chcemy, aby te podmioty działały zgodnie z przepisami prawa. Na pewno nie dopuścimy do takiej sytuacji, że po kilku latach naszych rządów dojdzie do takiego nawarstwienia się patologii, jak to było za kadencji naszych poprzedników. My wdrażamy inne standardy, stoimy na straży praworządności, przejrzystości i transparentności, ale przede wszystkim uczciwości w życiu publicznym – wskazał rzecznik rządu.

Sprawą zlekceważenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu zajmie się prokuratura. Treść audytu trafiła również do członków podkomisji smoleńskiej.

RIRM

drukuj