Premier odpowiada na list 9-latki. „Chciałabym z Tobą porozmawiać”

Premier Beata Szydło zaprosiła do swojej kancelarii 9-latkę, która napisała do niej list ws. Programu 500+. List dziewczynki z Mikołowa opublikował na portalu społecznościowym Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Uznał go za dziecięcy głos w konsultacjach społecznych.

Julia napisała, że rozwiązanie, w którym dopiero drugie dziecko otrzymuje 500 zł, jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i wobec rodzin tylko z jednym dzieckiem.

„Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie pięćset złotych, a ja nie” – dodała. Julia zadała premier pytanie, dlaczego pieniędzy nie otrzyma także pierwsze dziecko. „Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego” – zakończyła.

W filmie wideo zamieszczonym na portalu społecznościowym premier Beata Szydło podziękowała Julii za jej uwagi i pokazała swoją listowną odpowiedź.

Dzisiaj przygotowałam odpowiedź, którą właśnie wysyłam do Ciebie. W tej odpowiedzi zapraszam Cię również tutaj do kancelarii. Chciałabym z tobą porozmawiać, bo „Rodzina 500 plus” to bardzo ważny program rządowy. To są pieniądze dla polskich rodzin, z których mają skorzystać po to, żeby żyło się im lepiej, żeby dzieci miały szanse na dobre wykształcenie, żeby niczego dzieciom nie brakowało, ale też chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. O tym wszystkim chciałabym z Tobą porozmawiać. Jeżeli możesz, przyjedź do kancelarii. Jeżeli nie, ja odwiedzę Ciebie. Wysyłam do Ciebie list. Dziękuję Ci bardzo – odpowiedziała polska premier.

Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym), również na pierwsze dziecko. Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale bieżącego roku.

RIRM

drukuj