fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Wszystkie kluby za dalszymi pracami nad projektem prezydenta ws. „500 plus”

Świadczenie z programu „500 plus” nie może wpływać na wysokość alimentów – stanowi projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem go do dalszych prac.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera przekonywał, że w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła program „Rodzina 500 plus”, nie przesądzono w sposób wyraźny o relacji pomiędzy świadczeniem wychowawczym a obowiązkiem alimentacyjnym, co może w praktyce budzić wątpliwości, czy tego rodzaju wsparcie finansowe należy uwzględniać przy ustalaniu zakresu obowiązku alimentacyjnego.

Podkreślił, że praktyka pokazała, iż nie jest to tylko teoretyczny problem. „21 kwietnia, jak podały media, był już pierwszy przypadek w Polsce, że sąd nie zasądził żądanej kwoty alimentacyjnej przez matkę, bo uznał, że może się ona starać o świadczenie 500 plus” – wskazał. Aby uciąć ten spór doktrynalny, który mógłby się toczyć latami, prezydent – jak mówił Dera – chce wprowadzenia jednoznacznych zapisów. W projekcie zaproponowano zatem wyraźne zapisanie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów.

W projekcie zaproponowano również, aby świadczenia z programu „500 plus” nie podlegały egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. W ustawie są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, ale mogą być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego, ponieważ komornik nie posiada wiedzy, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.

Propozycję poparły wszystkie kluby. Został skierowany do dalszych prac w komisji.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj