fot. PAP/Darek Delmanowicz

Na maturze egzaminy z chemii i geografii

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu odbędzie się egzamin z geografii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z chemii zadeklarowało 31,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 12,5 procent z nich, a z geografii – 79,2 tys., czyli 31,1 procent z nich.

Geografia należy od lat do grupy przedmiotów najchętniej wybieranych przez abiturientów na maturze. Obecnie plasuje się na drugim miejscu po języku angielskim na poziomie rozszerzonym (najczęściej wybieranym przedmiocie dodatkowym – w tym roku zadeklarowało chęć zdawania go 51,6 procent absolwentów). Również chemia należy do przedmiotów często wybieranych – w tym roku jest na siódmym miejscu wśród wyborów maturzystów.

Egzamin z chemii zdawać będzie także w piątek 15,2 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Z kolei wśród abiturientów z wcześniejszych roczników chęć zdawania geografii zadeklarowało 2,9 tys. osób.

Egzamin z chemii rozpocznie się o godz. 9.00, a egzamin z geografii o godz. 14.00. Egzaminy na poziomie podstawowym z obu przedmiotów potrwają 120 minut, a na poziomie rozszerzonym – 150 minut.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej – egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 27 maja.

PAP/RIRM

drukuj