O ponad 17 tys. wzrosła liczba nauczycieli zatrudnionych na pełny etat

W roku 2017 o ponad 17 tys. wzrosła liczba nauczycieli zatrudnionych na pełny etat – wynika z Systemu Informacji Oświatowej. W tę liczbę wliczeni są jednak także nauczyciele przebywający na różnego rodzaju urlopach. Dane przeanalizowano na prośbę „Dziennika Gazety Prawnej”.

Według przeciwników reformy edukacji ten wynik należy wiązać m.in. z przejściem na emeryturę większej liczby nauczycieli niż przed rokiem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Michałek z sejmowej komisji edukacji wyraża zadowolenie z rezultatów reformy.

To, co mówiła opozycja – głównie Związek Nauczycielstwa Polskiego – nie sprawdziło się. Nauczycieli jest więcej. W Toruniu np. nikt nie stracił pracy ze względu na reformę. Były osoby, które poszły na emeryturę, bo chciały na tę emeryturę pójść, natomiast nie dlatego, że zmusił ich do tego ktokolwiek. To była ich suwerenna decyzja. Wiem, że etatów jest więcej i więcej nauczycieli pracuje. Z mojej wiedzy wynika, że to są głównie nauczyciele-pedagodzy, również nauczyciele nauczania zintegrowanego i wychowania przedszkolnego. Tutaj zdecydowanie wzrosła ilość etatów, czyli widać najwyraźniej, że reforma edukacji się sprawdziła – mówi poseł Iwona Michałek.

System Informacji Oświatowej (SIO) to elektroniczny system baz danych. Działa od 2005 r. Gromadzi statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach i uczniach. Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać do Systemu dane dotyczące m.in. liczby uczniów i nauczycieli.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl