Szkolenia dla osób obsługujących program „Rodzina 500 plus”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało w Warszawie cykl szkoleń dotyczących programu „Rodzina 500 plus”.  

To nowy etap wdrożenia i uruchomienia tego największego programu adresowanego do polskich rodzin – powiedziała szefowa resortu Elżbieta Rafalska. Dodała, że skorzysta z niego niemalże 4 miliony polskich dzieci, a 2,7 miliona rodzin złoży wnioski.

Dla osób, które będą obsługiwały program Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalne szkolenia.

Rozpoczynamy cykl szkoleń. Szkolenia te odbędą się w całej Polsce. Dzisiaj rozpoczyna się pierwsze szkolenie, w którym z tego, co wiem weźmie udział około 400 osób, które będą obsługiwały ten program. Mam ze sobą podręcznik przygotowany przez ministerstwo, który jest instruktażem postępowania i może być pomocny przy przyznawaniu wniosków, przy rozpatrywaniu wniosków, przy rozwiewaniu wątpliwości tam, gdzie one mogą się pojawić – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Program „Rodzina 500 plus” ma ruszyć w kwietniu. Wnioski będzie można składać bezpośrednio w urzędach jednostek samorządu terytorialnego.

Dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiona zostanie też droga online. Szefowa tego resortu Anna Streżyńska wyjaśniła, że będzie można z niej skorzystać za pomocą czterech kanałów.

Pierwszym kanałem będzie portal Emp@tia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, drugim kanałem będzie portal usług elektronicznych ZUS-u, trzecim: ePUAP, zaś czwartym będą banki wymienione w specjalnym wspólnym obwieszczeniu ministra rodziny i ministra cyfryzacji. Ta wielokanałowość, czyli zapewnienie wielu dróg dotarcia z wnioskiem do właściwego urzędu gminy czy miasta, zapewni rozładowanie tych potencjalnych kolejek oraz komfort, gdyż można będzie wypełnić te wnioski online i oczekiwać na przyznanie świadczenia- poinformowała minister Anna Streżyńska.

Dzięki programowi świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl