W marcu podwyżki dla emerytów i rencistów

W marcu 6,5 mln emerytów i rencistów otrzyma jednorazowy dodatek w wysokości od 50 zł do 400 zł. Zakłada to ustawa, którą tydzień temu podpisał prezydent Andrzej Duda, a która wejdzie w życie 1 marca.

Dodatek umożliwi waloryzacja świadczeń w 2016 r. Pomoc otrzymają wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe w wysokości do 2 tys. zł.

Kwoty dodatków są zróżnicowane w zależności od wysokości wypłacanych emerytur czy rent – 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, a 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

Wiedząc, że waloryzacja będzie niska parlamentarzyści zaproponowali rozwiązanie doraźne i jednorazowe – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Majer.

– Mamy świadomość, że te kwoty nie są większe. Tym nie mniej kwoty są rozłożone tak, żeby te osoby, które otrzymują najniższe świadczenia rentowe i emerytalne otrzymały relatywnie kwotę największą. Natomiast ci, którzy w tej chwili otrzymują trochę więcej, otrzymają kwotę relatywnie niższą. To w jakiejś mierze ma na celu ratowanie tych trudnych budżetów emerytalnych i rentowych. Przy czym pragnę podkreślić, że nie jest to jedyne, co w tym roku emeryci i renciści dostaną. Za chwilę będzie procedowany projekt aktu prawnego, który będzie rekompensować wydatki na leki – bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia – podkreśla Ryszard Majer.

Limit środków na dodatki do świadczeń emerytalnych i rentownych w projekcie budżetu na 2016 r. został określony na 1,41 mld zł.

Dodatek jest zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie wypłacany z urzędu. Nie trzeba składać wniosków.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl