Kukiz’15 chce zmian w ustawie o ochronie polskich dzieci w postępowaniach transgranicznych

Klub Kukiz’15 chce zmian w ustawie o ochronie polskich dzieci w postępowaniach transgranicznych. Dokument w tej sprawie posłowie ugrupowania przedstawią w przyszłym tygodniu.

Chodzi o zmianę jednego z artykułów w rządowym pakiecie przepisów, które w styczniu przyjął Sejm. Przepis stanowi, że w przypadku postępowań transgranicznych małoletni nie mogą liczyć na ochronę prawną w postaci ponownego rozpatrzenia sprawy.

Poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski apeluje m.in. do ministra sprawiedliwości o poparcie przygotowanej przez klub ustawy, która uchyla niekorzystny dla dzieci artykuł.

Uprzejmie proszę, zwłaszcza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jak również cały rząd, ale przede wszystkim proszę wszystkich posłów Sejmu RP, aby poparli specjalny projekt ustawy zakładający uchylenie art. 598 z ind. 5 par. 5, aby w przypadku wydania orzeczenia przez sąd, który by nakazywał wydanie takiego dziecka za granicę, aby te dzieci – polscy obywatele – mogły korzystać z ochrony prawnej polegającej na tym, że jeżeli szczególny interes dziecka przemawia za tym, aby postępowanie odbyło się w Polsce raz jeszcze i przede wszystkim, aby to dziecko w Polsce pozostało, przy polskim rodzicu, żeby tych dzieci takiej możliwości nie pozbawiać – zaznacza Paweł Grabowski.

Poseł Paweł Grabowski przypominał, że w styczniu pakiet przepisów ws. ochrony polskich dzieci poparło ponad 430 posłów.

Ze względu na ilość uchwalonych regulacji trudno było ocenić ich praktyczne skutki – dodał. W związku z tym niezbędna jest nowela prawa w tym zakresie – uważa Paweł Grabowski.

RIRM

drukuj