fot. PAP/Rafał Guz

B. Szydło o szczycie w Bratysławie: oczekiwanie na reformę UE

Dziś w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt przywódców dwudziestu siedmiu państw członkowskich UE. Polskę reprezentować będzie premier Beata Szydło.

Spotkanie odbędzie się bez udziału przedstawicieli Wielkiej Brytanii. Szczyt w słowackiej stolicy ma zapoczątkować dyskusję nad stanem Wspólnoty i ustalić listę problemów do rozwiązania. Według zapowiedzi wspólne stanowisko zaprezentuje Grupa Wyszehradzka, która przedstawi propozycję uzdrowienia integracji europejskiej.

Premier Beata Szydło podkreślała, że podczas szczytu zaprezentuje zdecydowane oczekiwanie reform w Unii Europejskiej.

– Na szczycie w Bratysławie będzie poruszanych bardzo dużo ważnych kwestii. Na pewno będzie stanowisko Grupy Wyszehradzkiej. Z mojej strony również zostanie przedstawione zdecydowane oczekiwanie, że Unia Europejska będzie poddana reformom, bo tego po prostu dzisiaj potrzebuje Unia. W tej dyskusji mieści się także przyszłość Unii o tym czy jest odpowiednio zorganizowana kwestia bezpieczeństwa wolnego rynku i swobodnego przepływu osób. To są tematy bardzo istotne. Życzyłabym sobie, żeby na te tematy rozmawiać nie tylko na szczycie Rady Europejskiej, ale żeby tym zajmował się Parlament Europejski – mówił premier Beata Szydło.

Szczyt w Bratysławie został zwołany w związku z decyzją mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy w referendum opowiedzieli się za tym, by ich kraj opuścił UE.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj