Kukiz’15: w końcu państwo polskie pokazało, że nie toleruje banderyzmu

W końcu Polska będzie dumnym krajem, gdzie nikt nie będzie nas obrażał, ani podważał oczywistej prawdy historycznej – powiedział w piątek poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Jego zdaniem to krok milowy w unormowaniu relacji między Polską a Ukrainą.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Zakłada ona m.in. kary więzienia do lat 3 za słowa typu „polskie obozy śmierci” oraz za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Drugie czytanie projektu zmian m.in. w ustawie o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu po ponad rocznej przerwie odbyło się w Sejmie w czwartek wieczorem. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Część przepisów dotyczących m.in. zbrodni ukraińskich nacjonalistów zaproponowali posłowie Kukiz’15. Podczas prac w Sejmie projekt poparły kluby PiS, Kukiz’15 i PSL. Platforma Obywatelska krytykowała te propozycje.

„To dla nas, jako klubu Kukiz’15, bardzo szczęśliwy dzień, bo Sejm właśnie uchwalił naszą ustawę o penalizacji banderyzmu” – oświadczył poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak mówił, regulacja dotyczy zadań IPN nakierunkowanych na „ściganie”, które teraz – oprócz zbrodni komunistycznych, nazistowskich i niemieckich – dotyczyć będą także zbrodni ukraińskich nacjonalistów i formacji kolaborujących z III Rzeszą. Jego zdaniem „ta regulacja była bardzo potrzebna”.

„W końcu Polska będzie dumnym krajem, gdzie nikt nie będzie nas obrażał, ani podważał oczywistej prawdy historycznej” – powiedział Tomasz Rzymkowski.

Podkreślił też, że jego ugrupowanie „chce dobrych relacji polsko-ukraińskich”.

„Uważamy, że nie można stawiać znaku równości między Ukraińcem a banderowcem” – podkreślił. Jego zdaniem ta ustawa „to krok milowy w unormowaniu relacji między Polską a Ukrainą; w końcu państwo polskie powiedziało, że nie toleruje banderyzmu”.

Nowelizacja wprowadza do ustawy przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Ponadto nowelizacja wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa typu „polskie obozy śmierci”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni” .Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak „polskie obozy śmierci” procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl