Fot. KPRM

M. Dworczyk: Trudno zgodzić się z wypowiedzią Jana Olszewskiego nt. Bandery

Trudno zgodzić się z wypowiedzią byłego premiera Jana Olszewskiego o tym, że Stepan Bandera nie ma nic wspólnego ze zbrodnią wołyńską; Bandera był jednym z polityków pośrednio odpowiedzialnych za ten dramat – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Jan Olszewski w wywiadzie dla „Super Ekspressu” odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN ocenił, że połączenie w niej kwestii Izraela i Ukrainy „ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją” oraz że Stepan Bandera „nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego”.

„Trudno się zgodzić z wypowiedzią premiera Olszewskiego, którego szanuję – jest to niezwykła postać w historii Polski – natomiast Stepan Bandera był jednym z polityków pośrednio odpowiedzialnych za dramat, do którego doszło na Wołyniu i kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej” – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak dodał, „ideologia nacjonalizmu ukraińskiego, którą opisał (Dmytro) Doncow, a którą propagował Stepan Bandera, mówiła wprost o ludobójstwie, którego należy dokonać w celu oczyszczenia etnicznego terenów ukraińskich”.

Pytany o słowa Olszewskiego o tym, że „gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło”, odparł, że takie stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach historycznych.

„Bez wątpienia Stepan Bandera miał olbrzymi wpływ na budowę ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego a wiemy, jakie były tego konsekwencje” – powiedział Michał Dworczyk.

PAP/RIRM

drukuj