M. Dworczyk: komisja weryfikacyjna przybliża nas do prawdy

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przybliża nas do prawdy; przybliża też do poniesienia konsekwencji przez osoby, które w tej sprawie zawiniły – powiedział dziś wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

W poniedziałek odbyła się pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Zeznawali b. urzędnicy warszawskiego ratusza – Krzysztof Śledziewski i Jerzy Mrygoń.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie stawi się przed komisją i poinformowała, że złożony został wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, gdyż – jak podkreśliła – w Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Michał Dworczyk zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o postawę Gronkiewicz-Waltz, powiedział, że zaskakuje go absencja przed komisją urzędników miasta stołecznego Warszawy.

„W Polsce wszyscy wobec prawa są równi i jeżeli przepisy zobowiązują do stawienia się przed komisją, to każdy polityk, każdy urzędnik powinien się przed komisją zjawić” – podkreślił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Krzysztof Śledziewski zeznał m.in., że w swoim referacie spotkał się z co najmniej jedną sytuacją, w której H. Gronkiewicz-Waltz życzyła sobie zmiany decyzji BGN. Odnosząc się do stwierdzenia Śledziewskiego Gronkiewicz-Waltz oświadczyła w poniedziałek, że nigdy nie ingerowała w procesy reprywatyzacji. Jak mówiła w TVN24, były osoby upoważnione na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, które „rozpatrywały sprawy od początku do końca i które wydawały decyzje.

Michał Dworczyk, zapytany o zeznania Śledziewskiego ocenił, że informacje, które uzyskała komisja rzucają nowe światło na to wszystko, co działo się w Warszawie. Według niego, jest to kolejne potwierdzenie słuszności powstania tej komisji.

„Przybliża ona nas do prawdy i miejmy nadzieję przybliża też do poniesienia konsekwencji przez te osoby, które w tej sprawie zawiniły” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl