fot. twitter.com/michaldworczyk

M. Dworczyk: Rząd za projektem ustawy ws. utworzenia Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy przewidujący utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak podkreślił, jest to kolejny krok w kierunku rozwijania współpracy obu krajów.

Michał Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że jest to realizacja ustaleń, które zapadły – pomiędzy rządem węgierskim a polskim – jeszcze w 2017 r. To kolejny krok w kierunku rozwijania współpracy polsko-węgierskiej – dodał minister.

Szef KPRM tłumaczył, że celem Instytutu będzie rozwijanie współpracy w przestrzeni kulturalnej, naukowej oraz tworzenia projektów innowacyjnych, dzięki którym – jak mówił – „wytworzona synergia będzie naszym wspólnym wkładem w rozwój Unii Europejskiej i całego naszego regionu”.

Michał Dworczyk podkreślił, że Instytut otrzymał imię Felczaka, ponieważ jest to osoba „szczególna” z punktu widzenia historii zarówno Węgier, jak i Polski.

Myślę, że to osoba, jak mało która jest dobra, aby być patronem takiego przedsięwzięcia” – oświadczył.

Instytut – jak wskazał Michał Dworczyk – będzie zasilany dotacją podmiotową z budżetu państwa; na ten cel przeznaczone zostanie 6 mln zł.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin ocenił, że dobrze, iż powstaje taka instytucja.

Wiadomo, że przyjaźń polsko-węgierska jest pewnym wzorem w Europie. Ona wynika oczywiście z naszej historii, ale też ze wzajemnego takiego zrozumienia i wspólnych przeżyć, które zawsze z Węgrami mieliśmy” – powiedział Jarosław Sellin.

PAP/RIRM

drukuj