fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] A. Soboń o kolejnych rozmowach na linii rząd-górnicy: Przed nami wybór projektów, które mogłyby być zrealizowane, aby pokazać, że węgiel to nie tylko energetyka, ale zupełnie nowe rozwiązania związane np. z błękitnym paliwem

Spotkamy się zapewne w jakimś kompromisie. Myślę, że kluczowe kwestie, które być może będą do końca budzić emocje, to różnego rodzaju technologie wykorzystywane dzisiaj na świecie. One otrzymały albo pozytywne, albo negatywne rekomendacje ze strony ekspertów, profesorów (…). Przed nami wybór projektów, które mogłyby być zrealizowane, aby pokazać, że węgiel to nie tylko energetyka, ciepłownictwo, przemysł metalurgiczny, ale zupełnie nowe rozwiązania związane np. z błękitnym paliwem – powiedział wiceminister Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wiceminister Artur Soboń odniósł się do kolejnej tury rozmów na linii górnicy-rząd.

– Wszyscy chcemy, aby rozmowy zakończyły się podpisaniem umowy społecznej, którą chcielibyśmy notyfikować w Komisji Europejskiej, tak aby uruchomić pomoc publiczną dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Chodzi o to, by proces wygaszania produkcji był objęty wsparciem środków publicznych, ale także pomocą dla pracowników, wreszcie aby był odpowiednio rozłożony w czasie. W tym duchu podpisaliśmy wrześniowe porozumienie, teraz chcemy je wypełnić treścią. Przygotowanie całości dokumentacji i jej notyfikacji jest skomplikowaną kwestią, bo wymaga wielu dokumentów, ale nadrzędnym z nich będzie właśnie umowa społeczna – wskazał gość Radia Maryja.

Strony muszą doprecyzować jeszcze poszczególne zapisy wypracowywanej krok po kroku umowy społecznej.

– Każdy by chciał, aby w jak największym stopniu umowa społeczna odpowiadała jego oczekiwaniom. Zawarliśmy tam ogólne sformułowania. Strona społeczna chciałaby, aby pewne rzeczy sformułować bardziej szczegółowo i precyzyjnie. Spotkamy się zapewne w jakimś kompromisie. Myślę, że kluczowe kwestie, które być może będą do końca budzić emocje, to różnego rodzaju technologie wykorzystywane dzisiaj na świecie. One otrzymały albo pozytywne, albo negatywne rekomendacje ze strony ekspertów, profesorów (…). Przed nami wybór projektów, które mogłyby być zrealizowane, aby pokazać, że węgiel to nie tylko energetyka, ciepłownictwo, przemysł metalurgiczny, ale zupełnie nowe rozwiązania związane np. z błękitnym paliwem – powiedział wiceminister.

Rząd chce, aby górnicy mogli w spokoju dopracować do świadczeń emerytalnych.

– Zależy nam na tym, aby wszyscy, którzy dzisiaj pracują, mogli dopracować do swoich świadczeń emerytalnych. To nasza podstawowa intencja, cel, nawet jeżeli pracownicy będą ulokowani w różnych zakładach górniczych. Chcemy, aby umowa społeczna obejmowała wszystkie grupy górnicze w Polsce, przy czym nie wszystkie są w sytuacji, która wymaga uruchomienia pomocy publicznej – mówił pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra Artura Sobonia można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl