fot. PAP/Leszek Szymański

Trwa posiedzenie rządu

Projekt dotyczący powołania Państwowej Służby Ochrony w miejsce Biura Ochrony Rządu – m.in. tym zajmuje się dziś rząd na trwającym posiedzeniu. Projekt ustawy zakłada utworzenie formacji liczącej 3 tys. funkcjonariuszy. Będą oni mogli m.in. wykonywać działania operacyjno-rozpoznawcze.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, autora projektu, celem proponowanych rozwiązań jest usprawnienie służby, która ochrania najważniejsze osoby w państwie.

BOR był formacją, która od 1989 r. przeniosła pewne obciążenia historyczne, personalne i techniczne. To był błąd – wskazał poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Bardzo wyraźnie widać było te obciążenia w czasie najbardziej tragicznym w historii III RP, czyli podczas katastrofy smoleńskiej. Brak tej reformy odczuwalny jest do dzisiaj. Proszę zwrócić uwagę, że pewna kultura organizacji ma swoją ciągłość. To nie jest tak, że zmieniają się okoliczności zewnętrzne i zmienia się organizacja. Jeżeli organizacja wyniosła ze swojej historii pewne obciążenia, to kultura tej organizacji narasta na tych obciążeniach. Moim zdaniem, jest to dobra decyzja. Należy zbudować tę nową formację od początku, ponieważ w dzisiejszych czasach, gdzie zmieniają się zagrożenia, jest ona niezwykle ważna – zaznaczył Arkadiusz Czartoryski.

Rząd zajmuje się także m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Dokument przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada, że przewóz towarów „wrażliwych”, jak paliwa czy wyroby z alkoholem etylowym, ma być nadzorowany elektronicznie, za pomocą systemów satelitarnych GPS.

Rząd zapoznaje się także z przedstawioną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.

 

RIRM

drukuj