fot. PAP/Tomasz Gzell

Mateusz Morawiecki ogłosi dziś skład nowego rządu

O godzinie 16:30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Ma to być gabinet ekspercki.

Jeszcze dziś poznamy nowych ministrów, a premier Mateusz Morawiecki będzie musiał przekonać do nich sejmową większość.

– Premier Mateusz Morawiecki tę misję otrzymał. W Pałacu Prezydenckim o 16:30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu. Od tego momentu premier będzie miał dwa tygodnie, żeby uzyskać wotum zaufania przed Sejmem – powiedział Wojciech Kolarski, prezydencki minister.

O kształt nowego rządu w programie Polski Punkt Widzenia pytany był poseł Prawa i Sprawiedliwości, dr inż. Paweł Sałek.

– Wiem o tym, że to ma być rząd ekspercki. Wiem, iż to ma być rząd, który ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom, także koalicji polskich spraw i Dekalogu Polskich Spraw, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki – mówił dr inż. Paweł Sałek.

W nowym rządzie może zabraknąć Jacka Sasina, Mariusza Błaszczaka czy dr. hab. Przemysława Czarnka. Sam fakt tworzenia rządu eksperckiego to sugestia, że nie doszło do porozumienia z przedstawicielami dzisiejszej opozycji – posłami Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji czy Polski 2050. Od początku zaproszenia do współtworzenia rządu wraz z Prawem i Sprawiedliwością nie otrzymała Koalicja Obywatelska.

– To jest absolutnie poza obszarem naszego zainteresowania, współpraca z Mateuszem Morawieckim i jego propozycjami tworzenia rządu – oznajmiła Barbara Nowacka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Swoją propozycję na weryfikację tego, kto powinien w Polsce tworzyć koalicję rządzącą, ma europoseł i były premier, Leszek Miller.

„Natychmiast po zaprzysiężeniu rządu Mateusza Morawieckiego do Sejmu powinien wpłynąć wniosek o konstruktywne wotum nieufności do Rady Ministrów ze wskazaniem Donalda Tuska jako kandydata na premiera. Siedem dni po tym – 4 grudnia – marszałek Sejmu powinien zwołać Izbę i poddać wniosek pod głosowanie. W ten sposób zakończy się mordęga Mateusza Morawieckiego i ośmieszanie władzy wykonawczej w oczach obywateli” – napisał Leszek Miller.

14 i 15 grudnia w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Nie wiadomo, czy Polskę będzie reprezentował Mateusz Morawiecki, czy Donald Tusk. Gdyby rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, wówczas szansę otrzyma lider Platformy Obywatelskiej. Jeśli to on miałby reprezentować nasz kraj na szczycie, do powołania rządu Donalda Tuska przez prezydenta może dojść 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl