fot. PAP/EPA

Ćwiczenia wojsk cybernetycznych państw NATO

Wojska cybernetyczne państw NATO rozpoczynają dziś ćwiczenia. Polska będzie pełnić rolę Dowództwa Regionalnego odpowiedzialnego za planowanie i realizację działań w cyberprzestrzeni.

„Cyber Coalition 2023” to coroczne ćwiczenia z udziałem wojsk cybernetycznych państw NATO, ale nie tylko. Udział w nich wezmą również instytucje Unii Europejskiej oraz państwa partnerskie, m.in. Szwajcaria, Szwecja, Ukraina oraz Japonia. Łącznie to około tysiąc specjalistów. Scenariusz przewiduje atak cybernetyczny na fikcyjne państwo wymyślone na potrzeby ćwiczeń.

„Działania, które będą realizowane podczas ćwiczenia, będą oparte na faktycznych zagrożeniach, jak cyberataki na systemy teleinformatyczne, infrastrukturę krytyczną oraz łańcuchy dostaw. Dzięki współpracy zwiększamy swoją odporność cybernetyczną. Sprawdzamy też, czy procedury i mechanizmy odpowiedzi są właściwe i działają tak, jak powinny” –  mówił ppłk Przemysław Lipczyński.

Polska w tym roku będzie miała odpowiedzialne zadanie – pełnimy funkcję Dowództwa Regionalnego, które odpowiada za planowanie i realizację działań w cyberprzestrzeni przez zespoły z państw Europy Środkowej i Wschodniej.

„To niewątpliwie wyraz dużego zaufania sojuszników do naszych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz dowód na to, że polscy cyberżołnierze są na światowym poziomie, a inwestycje w cyberbezpieczeństwo przynoszą wymierne efekty” – podkreślił rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Pierwsze ćwiczenie „Cyber Coalition” odbyło się w 2008 roku, jednak co roku cel jest ten sam – wzmacnianie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do odstraszania, obrony i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Tegoroczna edycja zakończy się 1 grudnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl