fot. PAP/Wojtek Jargiło

Na Podlasiu odbędą się kolejne manewry wojskowe w ramach Defender Europe 2022

Prezydent Andrzej Duda i szef MON, Mariusz Błaszczak, będą dziś obserwować w okolicach Nowogrodu na Podlasiu manewry Defender Europe 2022. To międzynarodowe, cykliczne ćwiczenia wojskowe organizowane przez Amerykańskie Siły Zbrojne. Celem manewrów jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA oraz NATO.

O godz. 13.00 w okolicach Nowogrodu żołnierze będą forsować rzekę Narew. Współdziałaniu wojsk z Polski, USA, Francji i Szwecji będą przyglądać się prezydent i minister obrony narodowej. Zaplanowano też wystąpienia obu polityków.

Wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz, podkreślił, że tegoroczne ćwiczenia są szczególnie istotne ze względu na wojnę na Ukrainie.

– Polska jest dzisiaj krajem frontowym. To szczególnie ważne. Ćwiczenia Defender odbywają się każdego roku w różnych miejscach Europy. Tym razem, po raz kolejny, są realizowane zarówno na terenie Rzeczypospolitej, jak i państw bałtyckich. Znaczna część przedsięwzięć jest jednak realizowana na terenie Polski. Ćwiczenia są o tyle istotne, że pozwalają na zgrywanie wojsk sojuszniczych z Wojskiem Polskim w różnych formułach, działaniach i to nie tylko zaczepnych, ale również inżynieryjnych. To naprawdę bardzo rozległe ćwiczenia – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Ćwiczenia Defender-Europe 22 rozpoczęły się 1 maja i potrwają do 27 maja. Odbywają się w 9 krajach. W manewrach na terenie Polski, poza żołnierzami Wojska Polskiego, biorą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl