Rząd zajmie się projektem dot. podwyżek dla służb mundurowych

Rząd zajmie się dziś projektem rozporządzenia ws. podwyżek dla funkcjonariuszy służb mundurowych oraz pracowników cywilnych. Zgodnie z nim policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR-u otrzymają ok. 200 zł podwyżki, z wyrównaniem od 1 stycznia br. Wynagrodzenie mundurowych wzrośnie więc o 5 proc., natomiast pracowników cywilnych o 6 proc.

W budżecie na podniesienie uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA przeznaczono prawie 400 mln zł.

Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, mówi, że podwyżki są zasłużone i oczekiwane, bo od 2008 r., przez całe rządy PO-PSL, nie podnoszono płac.

To jest podwyżka, która zostanie zrealizowana po uchwaleniu ustawy budżetowej, a w tej chwili są przygotowywane rozporządzenia wykonawcze, aby można było tę podwyżkę wdrożyć. To jest rzeczywiście nie tylko oczekiwanie i postulat środowiska, ale nasze przekonanie, że trzeba wynagrodzenia sukcesywnie podnosić. Oczywiście w miarę możliwości, jakie daje budżet, ale o bezpieczeństwo trzeba dbać. Tu chodzi o funkcjonariuszy bezpośrednio podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, jak i żołnierzy. Mówimy więc o bezpieczeństwie zewnętrznym państwa polskiego i bezpieczeństwie wewnętrznym. To jest bardzo ważne – podkreśla wiceminister Jarosław Zieliński.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia funkcjonariuszy podlegających MSWiA jest określana przez wielokrotność tzw. kwoty bazowej. Każdego roku jest ona zapisywana w ustawie budżetowej, mnożnik natomiast określa Rada Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl