Sejm: komisja edukacji za fragmentem budżetu 2017 dot. MEN

Sejmowa komisja edukacji pozytywnie zaopiniowała fragment budżetu na przyszły rok dotyczący środków, którymi dysponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dalsze prace nad projektem odbędą się podczas wspólnego posiedzenia komisji edukacji oraz komisji samorządu terytorialnego.

Całość zaplanowanych w projekcie budżetu środków przeznaczonych na realizację zadań oświatowych wynosi łącznie 46 mld 180 mln 805 tys. zł.

Subwencja oświatowa będzie stanowić 92,7 proc. całej kwoty przeznaczonej na edukację.

Pozostałe środki zaplanowano w ramach 23 części budżetowych w dwóch działach klasyfikacji budżetowej: oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza i w rezerwach celowych.

Budżet na przyszły rok przewiduje dochody w zakresie oświaty w wysokości ponad 5, 5 mln zł. To więcej niż w tym roku, ponieważ zmienią się m.in. opłaty za powtórne podejście do matury.

Z kolei wydatki na oświatę i wychowanie mają wynieść niecałe 433 mln.

W przyszłym roku na oświatę wydamy 4,5 mln zł. więcej niż w roku bieżącym – wskazała wiceminister edukacji narodowej Marzenna Drab.

– Wzrost planowanych wydatków na 2017 rok wynika przede wszystkim ze zwiększenia wydatków przeznaczonych na współfinansowanie projektów realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej – tutaj jest wzrost o 62,8 proc.; zwiększenie wydatków na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń o 1,3 proc, zgodnie z założeniami przyjętymi podczas opracowywania projektu ustawy budżetowej na 2017 rok; zwiększenia wydatków przeznaczonych na utrzymanie trwałości produktów wytworzonych podczas realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE – tłumaczyła wiceminister.

W części ogólnej budżet na przyszły rok zakłada tempo wzrostu gospodarki w wysokości 3,6 proc. Deficyt budżetowy ma wynieść 2,9 proc. PKB.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl