fot. PAP/Jacek Turczyk

Sejm: upubliczniono dzienniki urzędowe wydawane przez władze RP na uchodźstwie

Kancelaria Sejmu i Rządowe Centrum Legislacji upubliczniły dziś dzienniki urzędowe wydawane w latach 1939-1900 przez władze RP na uchodźstwie. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu. Wzięli w niej udział m.in. premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Szefowa rządu wskazywała, że Polskie Państwo Podziemne nigdy nie zaprzestało swojej działalności, nawet gdy nie mogło realizować swych zadań w ojczyźnie. Jak mówiła, dowodem na to są opublikowane dziś akty prawne.

Ich upublicznienie jest aktem szacunku i oddania hołdu tym, którzy dbali o funkcjonowanie polskiego państwa na uchodźstwie – mówiła premier Beata Szydło.

– Symboliczne ogłoszenie na stronach internetowych Kancelarii Sejmu i Rządowego Centrum Legislacji tych aktów normatywnych jest aktem zwrócenia należytego szacunku tym wszystkim, którzy przez wiele lat podejmowali działania propaństwowe, działania dbania o funkcjonowanie polskiego państwa na uchodźstwie, ale również oddania im hołdu, pamięci, a polskim obywatelom udostępnienia tych dokumentów, które przez wiele lat pozostawały poza ich zasięgiem. Ten symboliczny akt upublicznienia dzienników urzędowych ma na celu podkreślenie ciągłości suwerennej władzy państwowej, zakotwiczonej w tradycji II Rzeczpospolitej – podkreśliła premier Beata Szydło.

Dzienniki urzędowe z lat 1939-1990 i ich treść są bardzo mało znane. Nigdy też nie przywoływano ich w oficjalnie funkcjonujących urzędowych skorowidzach aktów prawnych w okresie PRL czy III RP.

Upublicznienie tych aktów nie zmienia istniejącego stanu prawnego. Stanowi jednak wypełnienie bezpodstawnie utrzymywanej luki obejmującej polskie prawodawstwo lat 1939-1945 i powojennej aktywności władz na uchodźstwie.

RIRM

drukuj