fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejmowa komisja finansów zajmie się projektami nowej ordynacji podatkowej

Sejmowa komisja Finansów Publicznych zajmie się dziś projektami nowej ordynacji podatkowej. Celem ustawy jest większą ochrona praw podatnika, ale też większa efektywność i skuteczność poboru podatków.

W środę późnym wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że ordynacja podatkowa „musi nadążać za zmieniającym się otoczeniem społecznym i gospodarczym”. Zaznaczył, że projekt odpowiada w pełni nowym wyzwaniom.

– Nowa ordynacja wyważa interes fiskusa i podatnika poprzez instytucje służące ochronie praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi oraz instytucje służące zwiększaniu skuteczności efektywności wymiaru i poboru podatków. Ochronie praw podatnika służą między innymi: zasady ogólne prawa podatkowego, na przykład zasada informowania i wsparcia, domniemania uczciwości zobowiązanego, zasada uzasadnionych oczekiwań. Ważnym instrumentem ochrony praw podatnika będą konsensualne formy załatwiania spraw podatkowych, na przykład umowa podatkowa, mediacje, konsultacje skutków podatkowych w transakcji – mówił.

Wiceminister finansów przypomniał, że obecnie obowiązująca ordynacja podatkowa ma już „ponad dwadzieścia lat” i w tym czasie była zmieniana ponad 150 razy.

Wraz z projektem nowej ordynacji podatkowej procedowany jest projekt ustawy wprowadzającej nową ordynację i projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Wszystkie te dokumenty przygotował resort finansów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl