fot. PAP/Art Service

Premier M. Morawiecki: Obowiązkowy split payment dopiero od 1 listopada 

Data wdrożenia obowiązkowego split payment będzie przesunięta z 1 września na 1 listopada – poinformował w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Projekt zmian w tej sprawie jest obecnie procedowany w Sejmie.

Przesunięcie terminu stosowania podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach ma dać przedsiębiorcom więcej czasu na wdrożenie systemu.

Szef rządu mówił o tym podczas swojej wizyty w Krakowskim Parku Technologicznym. Jak podkreślał, decyzja o przesunięciu daty wdrożenia split payment wychodzi naprzeciw postulatowi przedsiębiorców w tej sprawie.

– Po ostatnich kilku spotkaniach z przedsiębiorcami słyszałem wiele różnych postulatów, propozycji, ale jedna – dość technicznie brzmiąca i związana z księgowością – była istotna dla przedsiębiorców. Otóż dotyczyła przesunięcia terminu wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności. Słuchając ich postulatu, postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada, tak żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego tego projektu – poinformował prezes Rady Ministrów.

Projekt noweli o VAT, wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach, Sejm skierował w środę do Komisji Finansów Publicznych.  Wiceminister finansów Tadeusz Kościński wskazywał, że projekt ma na celu dalsze uszczelnienie systemu VAT.

RIRM

drukuj