„Nasz Dziennik”: Ważą się losy refundacji leków przeciwcukrzycowych nowej generacji

Ważą się losy refundacji leków przeciwcukrzycowych nowej generacji, które skutecznie pomagają chorym – informuje „Nasz Dziennik”. 

Leki stosowane w nowoczesnych terapiach leczenia cukrzycy nie pojawiły się na liście leków refundowanych. Chodzi o tzw. leki inkretynowe i flozyny, które mają m.in. ochronne działanie na mięsień sercowy i wydłużają życie pacjentów – wyjaśnia na łamach „Naszego Dziennika” prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków dr Marek Derkacz. Nowoczesne leki nie tylko obniżają poziom cukru we krwi, ale też znacząco redukują ryzyko sercowo-naczyniowe.

Diabetolog zwraca również uwagę, że aktualnie pacjenci muszą korzystać z leków tzw. starej generacji, co wiąże się także z wieloma działaniami niepożądanymi. Według niego, brak refundacji nowoczesnych leków czyni z Polski „diabetologiczny skansen”, gdyż stosowane w naszym kraju metody leczenia cukrzycy są w wielu krajach ograniczone lub niestosowane od lat.

Pacjenci i lekarze liczyli, że leki przeciwcukrzycowe nowej generacji znajdą się w obowiązującym od 1 lipca nowym wykazie leków refundowanych, ale tak się nie stało. Usunięto z niego natomiast najczęściej stosowaną postać gliklazydu, co może spowodować przymus wizyty 200 tysięcy chorych w celu ustalenia nowego leczenia w skutek podwyżki ceny leku – alarmuje „Nasz Dziennik”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj