fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

„Nasz Dziennik”: Resort zdrowia konsultuje projekt ustawy dotyczący powołania  koronera

Ministerstwo Zdrowia konsultuje projekt ustawy dotyczący powołania  koronera. O uregulowanie kwestii orzekania o zgonie od lat postulowali lekarze POZ -u – napisał „Nasz Dziennik”.  

Projekt resortu określa m.in. zasady stwierdzania i potwierdzania zgonu oraz sporządzania kart zgonu  i ich rejestracji.

Zgodnie z  zapisami koronerem będzie mógł być lekarz posiadający specjalizację m.in. z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii czy intensywnej terapii.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Bolesław Piecha zwraca uwagę, że instytucja koronera z powodzeniem funkcjonuje w krajach anglosaskich. Polityk zastanawia się jednak, czy w Polsce funkcję tę powinien pełnić tylko lekarz.

– Byłoby bardzo dobrze, gdyby tę instytucję powołać w Polsce, czyli to byłby taki nowy zawód. Jest tylko pytanie, czy to powinien być lekarz. Ja nie jestem do końca przekonany, że to musi być tylko i wyłącznie lekarz, ponieważ mógłby to być również ratownik medyczny, może nawet pielęgniarz czy pielęgniarka, bo dzisiaj zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą pełnić tę funkcję po odpowiednich przeszkoleniach, kursach i z odpowiednimi certyfikatami. Odbarczyło by to lekarzy od bardzo administracyjnych obciążeń, jakimi są stwierdzenie i wypisanie aktu zgonu – wskazuje poseł Bolesław Piecha.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia mają kosztować ponad 32 mln zł rocznie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl