Senat zajmie się nowelizacją ustawy o opiece zdrowotnej

Bezpłatne leki refundowane dla osób po 75. roku życia i z najniższą emeryturą lub rentą – przewiduje senacka inicjatywa nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Senat ma się nią zająć na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu. Senator i lekarz Waldemar Kraska ma nadzieję że Senat przegłosuje te regulacje.

– Inicjatywa jest nad wymiar pro społeczna. Wielokrotnie spotykamy się z sygnałami, że ludzie starsi, którzy mają najmniejszą rentę czy emeryturę, po opłaceniu podstawowych składników, czyli mieszkania, energii, kupienia sobie czegoś do jedzenia, niejednokrotnie odchodzą od aptecznych okienek z kwitkiem, ponieważ nie stać ich na wykupienie tych podstawowych leków, bez których właściwie życie nie może się toczyć w normalny sposób. Jest to ukłon w stronę tych osób, które całe życie pracowały, a w tej chwili nie mają nawet na lekarstwa. Myślę, że powinniśmy przegłosować to w Senacie – podkreśla senator Waldemar Kraska.

Senatorowie omówią też m.in. ustawy o policji i upadłości konsumenckiej. Poza tym, zajmą się pakietem ustaw uchwalonych w końcu czerwca przez Sejm. Jest wśród nich nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wyłączająca spod egzekucji sądowej przedmioty niezbędne dłużnikowi ze względu na niepełnosprawność jego lub członków jego rodziny. Jest także nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, rozszerzająca „zasadę jednego okienka” przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

RIRM

drukuj