Senat zajął się ustawą o wspieraniu nowych inwestycji

Senatorowie zajmowali się dziś ustawą o wspieraniu nowych inwestycji. Rządowy projekt przewiduje rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej na całą Polskę. Dzięki temu przedsiębiorcy uzyskają zwolnienia podatkowe na okres nawet 15 lat. Z rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno duże, jak i małe firmy.

Warunki wsparcia będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w regionie oraz wielkości zakładanego przedsiębiorstwa.

O niektórych kryteriach tej formy pomocy mówiła w czasie posiedzenia Senatu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Dajemy punkty za współpracę z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz akademickimi lub za przynależność do klastra, bo zależy nam również na tym, aby przedsiębiorcy w Polsce bardziej ze sobą współpracowali, wydłużając łańcuchy wartości. Punkt za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, punkt za to, że jest się firmą z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, punkt za wybór lokalizacji. My dzisiaj mówimy, że mamy dziś rekordowo niskie bezrobocie, ale są powiaty w Polsce, w których to bezrobocie jest dwucyfrowe. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się, aby tam ulokować swoją inwestycję, to masz szansę tych punktów otrzymać więcej – tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.

Okres wsparcia może zostać wydłużony, jeżeli dzięki nowo założonemu przedsiębiorstwu znacznie poprawi się sytuacja w regionie.

Ustawa ma zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg, działających obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych. Obejmują one obszar 25 tys. ha. Jest to ułamek procenta powierzchni całego kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl