fot. PAP/Marcin Obara

Senat: Debata nt. stanu polskiego rolnictwa

W Senacie trwa debata ekspercka na temat stanu polskiego rolnictwa. Wydarzenie organizują środowiska rolnicze skupione wokół Sztabu Kryzysowego Rolników.

Debatę podzielono na dwie części. Pierwsza część poświęcona jest diagnozie problemów polskiego rolnictwa. Podczas drugiej części uczestnicy zastanowią się nad tym, jak odpowiadać na wyzwania.

Polskie rolnictwo, podobnie jak w innych krajach, staje dziś w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Prelegenci, którymi są przedstawiciele organizacji branżowych reprezentujących sektory polskiej gospodarki rolnej, przy współudziale Krajowej Rady Izb Rolniczych, wskazują, że ostatnie działania rządzących nie dają rolnikom pewności, iż mają ochronę państwa. Chodzi przede wszystkim o tzw. Piątkę dla zwierząt, która wywołała ogromne kontrowersje. Ostatecznie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafiła do „sejmowej zamrażarki”.

Jednocześnie, jak ocenił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, konsekwencje koronawirusa mogą stanowić szansę dla hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

– To branża, która dzisiaj jest bardzo mocno zagrożona, ale która jednocześnie może przeżyć nowe odrodzenie z racji tego, co zrobiła Dania. Dania zachowała się bardzo nieroztropnie. Tak naprawdę zlikwidowała bardzo ważną dla siebie gałąź gospodarki. Dzisiaj okazuje się, że Polska, wskutek tych decyzji, stała się światowym liderem pod względem ilości produkowanego surowca. Dzisiaj jesteśmy numerem jeden. Chcielibyśmy jako polscy hodowcy przejąć rynek światowy, żeby w Polsce wybudować aukcje i rozwijać gospodarstwa; żeby tak naprawdę zachować się tak, jak zachowują się wszystkie poważne demokracje – jeśli mają okazję, to z niej korzystają – akcentował Szczepan Wójcik.

Podczas konferencji wskazano też na rolę i wagę polskich hodowli koni. Zaapelowano o wsparcie finansowe i szybkie przedstawienie planu naprawczego dla znanej hodowli koni w Janowie Podlaskim.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl