Senat: głosowanie nad darmowym podręcznikiem

Senat będzie dziś głosował nad rządowym projektem darmowego podręcznika. Projekt jest jednym z założeń nowelizacji ustawy o systemie oświaty, rozpatrywanej przez parlament w trybie pilnym.

1 września br. do uczniów I klas szkół podstawowych ma trafić bezpłatny podręcznik. Minister edukacji będzie mógł przygotować podręczniki także dla uczniów w klasach II i III.

MEN zapowiedziało, że podręcznik ten będzie miał cztery części: polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą i społeczną. Nie są jeszcze znani jego autorzy; wstępne prace nad podręcznikiem prowadzi podległy MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dotychczas ministrowie dopuszczali podręczniki przygotowane przez podmioty zewnętrzne.

Senator Jan Maria Jackowski podkreślił, że rządowa propozycja nie rozwiązuje problemu systemowo.

– Takim wsparciem powinny być objęte wszystkie rodziny, a nie tylko rodziny pierwszoklasistów. Poza tym istnieje wątpliwość co do tego, jaki będzie ten podręcznik i czy przy okazji bardzo słusznego postulatu, który jako PiS składaliśmy przed laty, nie jest to tylko czysto pijarowska zagrywka, aby poprawić słabnące notowania premiera i rządu. Trzeba też pamiętać o tym, że lobby wydawnicze też w jakimś sensie nie jest zainteresowane tym rozwiązaniem, bo przecież sytuacja, która jest obecnie zwiększa tylko zarobki wydawców – mówił senator Jan Maria Jackowski.

Nowelizacja zakłada, że minister oświaty może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury ws. podręcznika dla szkół artystycznych.

Nowelizacja zwalnia dyrektora szkoły z obowiązku podania do 15 czerwca listy podręczników, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl