fot. pixabay.com

D. Obajtek: Uważamy, że paliwa są cenotwórcze w każdej branży naszej gospodarki

Senat na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu zajmie się Tarczą Antyinflacyjną 2.0. Zakłada ona m.in. obniżkę VAT-u na paliwa. Wcześniej za rozwiązaniami opowiedziała się senacka Komisja Gospodarki.

Kolejna odsłona tarczy przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek podatku VAT na żywność, nawozy i gaz. W przypadku żywności dotyczy to produktów objętych stawką 5 procent.

Zmniejszony zostanie także VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Wcześniej została już obniżona akcyza na paliwa, co przełożyło się na ceny na stacjach benzynowych.

Na tym rynku zadziałał także PKN Orlen, dzięki wcześniejszemu nabyciu praw do emisji po niższej cenie. 20 grudnia 2021 roku koszt litra paliwa oscylował wokół 5,70 złotych.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powiedział na naszej antenie, że zmniejszenie VAT-u przełoży się na dużą obniżkę cen paliw.

– Obniżki będą oscylować między 40 a 50 groszy. Zobaczymy, jak przełoży się to na dany dzień. Oczywiście postaramy się je zaimplementować w rynek, ponieważ również uważamy, że paliwa są cenotwórcze w każdej branży naszej gospodarki – poinformował Daniel Obajtek.

Zmiany mają wejść w życie 1 lutego br. Obniżone stawki VAT będą obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.

Inflacja w grudniu ub.r. wyniosła 8,6 proc., licząc rok do roku. Na wzrost cen wpływa polityka klimatyczna UE oraz sytuacja na rynku gazu. Dlatego rząd zdecydował też o zamrożeniu taryf na błękitne paliwo w tym roku. Ustawa w tej sprawie ma być procedowana na obecnym posiedzeniu Senatu.

RIRM

drukuj