Senat przyjął nowelizację Prawa energetycznego
Senat przyjął wraz z poprawkami nowelizację Prawa energetycznego. Ustawa ma zapobiec skokowym podwyżkom gazu w 2022 r. W myśl ustawy wzrost cen surowca w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe.
Za nowelą autorstwa PiS głosowało 93 senatorów, dwóch było przeciw, dwóch się wstrzymało. Zaproponowane do noweli poprawki mają charakter redakcyjny.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, podczas senackiej debaty wskazywał, że nowelizacja prawa energetycznego jest jednym z elementów walki z inflacją. Przekonywał, że powinna ona wejść w życie jak najszybciej.
– Proponowana ustawa wpisuje się w pakiet antyinflacyjny, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki, sygnalizując obniżkę podatków akcyzy i VAT od podstawowych paliw, w tym paliwa gazowego. Ważne jest, aby proponowane w procedowanej ustawie nowe regulacje weszły w życie jak najszybciej, by nowa taryfa dla odbiorców w gospodarstwach domowych mogła wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Aby tak się mogło stać, taryfa powinna zostać opublikowana najpóźniej do 17 grudnia br. – wyjaśnił Ireneusz Zyska.
Zgodnie z nowelą sprzedawcy gazu będą mogli do 30 czerwca 2022 r. przedłożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania.
Jeżeli w tym czasie koszty zakupu będą wyższe od zaplanowanych, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach – obowiązujących od początku 2023 r. Na ich uwzględnienie będzie miał 3 lata, począwszy od 2023 r.
RIRM