fot. twitter.com/PolskiSenat

9 października odbędzie się specjalne posiedzenie Senatu poświęcone tzw. „Piątce dla zwierząt”

9 października odbędzie się specjalne posiedzenie Senatu poświęcone tzw. „Piątce dla zwierząt”. Jak mówił marszałek izby, senatorowie potrzebują więcej czasu na pracę nad poprawkami. Dzisiaj nowelą zajmie się senacka komisja ustawodawcza.

Początek posiedzenia komisji zaplanowano na godz. 11.00. Do udziału w posiedzeniu zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał zapewnienie od marszałka Senatu, że nowela ustawy zostanie dokładnie omówiona i nie będzie procedowana w pośpiechu. Zdaniem opozycji, sposób procedowania ustawy w Sejmie był skandaliczny i należy ją poprawić.

– Tak ogromna ustawa zawierająca tak wiele tematów, często zupełnie ze sobą niepowiązanych, przeszła przez Sejm przez 2 dni bez żadnych konsultacji, rozmów z osobami z branż, które bezpośrednio będą dotknięte zapisami tej ustawy. Bardzo dużo do naprawienia, patrząc zwłaszcza na to, że ona została przepchnięta kolanem w 2 dni przez Sejm, gdzie komisja rolnictwa pracowała w nocy od wieczora do rana. Podejrzewam, że połowa posłów nawet już się nie orientowała, na co głosuje – powiedział Paweł Szramka, poseł Kukiz’15.

Nowela ustawy o ochronie zwierząt zakłada wygaszenie przemysłu futrzarskiego oraz ograniczenie uboju rytualnego na eksport. Dodatkowo wprowadza zakaz używania zwierząt w cyrkach, a także wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu prowadzenia schronisk dla zwierząt.

Głosowanie nad nowelą w Sejmie doprowadziło do rozłamu w Zjednoczonej prawicy. Posłowie Solidarnej Polski byli przeciw, a większość członków Porozumienia wstrzymała się od głosu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj