Autorstwa Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84298249

W. Zełenski: Mamy informacje, że przygotowywany jest zamach stanu

Jesteśmy gotowi na wszelką eskalację – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o możliwość pełnowymiarowej wojny z Rosją. Zaznaczył też, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na początek grudnia.

Ukraina „jest w stanie wojny od ośmiu lat” – oświadczył Zełenski podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami.

„Jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to uważam, że taka możliwość może być każdego dnia” – dodał.

Ocenił, że różne media obecnie „straszą, że jutro będzie wojna”. Zapewnił, że Ukraina „w pełni kontroluje swoje granice i jest gotowa na wszelką eskalację”. Stwierdził przy tym, że Ukraina powinna liczyć przede wszystkim na siebie, na swoją armię.

Poinformował również, że w najbliższym czasie szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak będzie kontaktować się z administracją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Wskazał, że w ostatnim czasie „codziennie” rozmawia z „różnymi liderami”. Wymienił wśród nich przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela i kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

„Bardzo chcą, byśmy zaczęli razem z nimi rozmawiać z Rosją, będzie na pewno (taka rozmowa) telefoniczna” – oznajmił.

„Chcą kontaktu naszej administracji z administracją Rosji. Myślę, że w najbliższym czasie Jermak będzie się z nimi kontaktować. Absolutnie nie jesteśmy przeciwko” – wskazał.

Wołodymyr Zełenski oświadczył również, że istnieją „wielkie wyzwania wewnątrz kraju”. Oznajmił, że posiada informacje, z których wynika, że w jego kraju w dniach 1-2 grudnia przygotowywany jest zamach stanu, próba zmiany na stanowisku szefa państwa.

„Otrzymuję informacje, że 1-2 grudnia w naszym państwie będzie zamach stanu” – powiedział.

Posiadamy nagrania, na których „z przedstawicielami z Rosji” omawiany jest „udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie” – dodał. Achmetow to ukraiński oligarcha.

„Wciągają go w wojnę przeciwko państwu ukraińskiemu” – podkreślił Zełenski.

Ocenił, że Achmetowa „wciąga w to” jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy. Achmetow nie skomentował dotąd tych oskarżeń.

„Nie wierzę w zamachy stanu” – zaznaczył Zełenski i zapowiedział, że nie zamierza uciekać z kraju.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl