fot. PAP/Łukasz Gągulski

Na Wawelu zabije dziś dzwon Zygmunt dla Ukrainy

Mieszkańcy Krakowa dziś o godz. 12.00 usłyszą donośne dźwięki dzwonu Zygmunt. Jego bicie będzie wyrazem solidarności, szacunku i wsparcia dla Ukrainy – poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Liczący 500 lat dzwon Zygmunt bije na Wawelu niezwykle rzadko. Jest uruchamiany tylko podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych, oznajmiając zarówno radosne, jak i smutne chwile. [czytaj więcej]

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1499669477365100547

Dzwon, ufundowany przez króla Zygmunta Starego, to dzieło ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama. Został umieszczony na wieży Katedry na Wawelu lipca 1521 roku. Jego dźwięk jest słyszalny w promieniu do 30 kilometrów.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęca do przyjmowania uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu na rzecz uciekających przed wojną. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz +48575035647.

W bazie noclegowej Caritas jest już 2 100 miejsc.

„Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy w bazę noclegową. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy” – wyjaśniła koordynator ds. pomocy uchodźcom, Monika Buzała.

PAP/ Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl