UE przeznacza dodatkowe fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Unia Europejska podjęła decyzję o przeznaczeniu kolejnych 4 mln euro na pomoc humanitarną dla wschodniej Ukrainy. Dzięki temu będziemy mogli świadczyć pomoc na terenach niekontrolowanych przez rząd – wskazał w czwartek komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides.

Całkowita pomoc humanitarna udzielona przez UE Ukrainie od 2014 r. wynosi 116 mln euro.

„Ludność cywilna na wschodniej Ukrainie nadal cierpi na skutek trwającego cztery lata konfliktu. Unia Europejska zapewnia ciągłe wsparcie wszystkim potrzebującym, bez względu na ich miejsce zamieszkania. Jest to nasz humanitarny i moralny obowiązek. Dzięki nowym funduszom będziemy mogli świadczyć pomoc na terenach niekontrolowanych przez rząd, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna” – powiedział Christos Stylianides.

Finansowanie umożliwi udzielenie pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom terenów niekontrolowanych przez rząd. Zostaną dla nich zakupione np. grzejniki.

Finansowane przez Unię projekty humanitarne na terenach kontrolowanych i niekontrolowanych przez rząd obejmują pomoc żywnościową, odbudowę domów, dostawy wody, dezynfekcję, wsparcie w zakresie ochrony, pomoc w kwestiach zdrowia, edukację w zakresie działań w sytuacjach kryzysowych i rozminowywanie.

Trwający od 2014 r. konflikt dotknął 4,4 mln osób, z których 3,4 mln nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Ukraina zajmuje piąte miejsce na liście krajów z największą liczbą ofiar min przeciwpiechotnych i niewybuchów.

Komisja Europejska informuje, że poważnym problemem jest nadal zawieszenie płatności emerytur osobom przesiedlonym wewnętrznie, a ostrzał przeszkadza w świadczeniu niezbędnych usług, takich jak dostawy prądu i wody, po obu stronach linii rozgraniczenia.

UE jest zaniepokojona pogorszeniem sytuacji humanitarnej we wschodniej Ukrainie i nadal wzywa do pełnego wprowadzenia w życie porozumień mińskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl