fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Podczas szczytu unijnego premierzy będą rozmawiać m.in. o budżecie spójności

To będzie pierwsza debata premierów na temat perspektywy finansowej. Pan premier pojechał na szczyt wzmocniony deklaracją podpisaną na Słowacji. Tam spotkali się szefowie piętnastu krajów spoza strefy euro. Wspólnie stwierdzili, że będą zabiegać o to, żeby środki przeznaczone na spójność nie były zmniejszane – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

W Brukseli rozpoczął się szczyt unijny. Biorą w nim udział między innymi premierzy: Polski Mateusz Morawiecki i Wielkiej Brytanii Theresa May. Głównym tematem będzie Brexit, choć zapowiedzi Fransa Timmermansa i Donalda Tuska wskazują na to, że negocjacje dobiegły już końca.

– Przede wszystkim będzie podejmowany temat Brexitu. Premier Theresa May ma nadzieję, że będzie można wynegocjować coś jeszcze w tej sprawie. Doprowadziła do tego, że odsunięto głosowanie w Izbie Gmin w tej sprawie. To głosowanie ma się odbyć w styczniu. Teraz próbuje jeszcze coś uzyskać, ale będzie to bardzo trudne – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Dla Polski lepiej byłoby, gdyby nie doszło do twardego Brexitu – zaznaczył europoseł.

– Unia ma nadwyżkę w handlu z Wielką Brytanią. My również więcej sprzedajemy do Wielkiej Brytanii niż stamtąd importujemy. To oczywiście nie oznacza, że tego eksportu na rynek brytyjski nie będzie. Wejdą jednak stawki celne, jakieś kontyngenty wwozowe, czyli – mówiąc inaczej – warunki eksportu ulegną pogorszeniu – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Podczas szczytu rządzący mają także podjąć dyskusję o budżecie unijnym.

– To będzie pierwsza debata premierów na temat perspektywy finansowej. Pan premier pojechał na szczyt wzmocniony deklaracją podpisaną na Słowacji. Tam spotkali się szefowie piętnastu krajów spoza strefy euro. Wspólnie stwierdzili, że będą zabiegać o to, żeby środki przeznaczone na spójność nie były zmniejszane. Jest duża szansa, że jeżeli będą trzymali się tego porozumienia, to innym krajom będzie bardzo trudno o cięcia – powiedział europoseł.

Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj