Z. Kuźmiuk: Po dwóch miesiącach wpływy z VAT wyższe aż o 40%

Po dwóch miesiącach 2017 roku wpływy z VAT wyższe aż o 40% – napisał na swoim blogu europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Ekonomista stwierdził, że to efekt zmian w prawie dotyczących podatków (w tym głównie podatku VAT) oraz podjętej przez obecny rząd walki służ państwowych z mafiami VAT-owskimi.

Ekonomista zaznaczył, że duży wpływ na zwiększenie wpływów z VAT miały nowe rozwiązania prawne zaostrzające kary za wyłudzenia tego podatku.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzania podatku VAT dotyczy towarów bądź usług o wartości przekraczającej 5 mln zł przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast, jeżeli wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach będzie przekraczać 10 mln zł, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności do 25 lat więzienia, podobnie jak w przypadku najczęstszych zbrodni” – przypomniał Zbigniew Kuźmiuk.

Powołując się na informacje przekazane przez ABW eurodeputowany przytoczył dane dotyczące liczby śledztw.

„W 2016 roku Agencja prowadziła aż 144 śledztwa w związku z działaniami grup przestępczych, które wyłudziły 3 mld zł, 12 mln USD i 53 mln euro podatku VAT, 106 mln zł podatku akcyzowego i nie zapłaciły 82 mln zł należności celnych” – napisał Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł wskazał, że duży wpływ na liczbę śledztw miały zmiany  w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Wyjaśnił, że nowe przepisy umożliwiają służbom skuteczniejszą współpracę.

Ekonomista zwrócił również uwagę na nowelizację ustawy o podatku VAT dotyczącą ograniczeń w kwartalnym systemie rozliczania tego podatku, czy rozszerzenia systemu tzw. odwróconego VAT. Zapowiedział, że rozszerzony zostanie system odwróconego poboru podatku VAT.

Zbigniew Kuźmiuk dodał, że jeżeli tendencję wzrostu VAT da się utrzymać to uda się zrealizować zakładane wpływy do budżetu  w wysokości aż 143 mld zł. Zaznaczył też, że za rządów PO-PSL utrzymywały się one na poziomie zaledwie 120 mld zł rocznie.

kuzmiuk.blog.onet.pl/RIRM

drukuj