fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja śledcza ds. VAT po raz drugi przesłucha Macieja Grabowskiego

Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT ma dziś zeznawać po raz kolejny były wiceminister finansów Maciej Grabowski. 

Funkcję podsekretarza stanu pełnił w latach 2008-2013. Był także głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych, a w latach 2013-2015 ministrem środowiska.

Poseł Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, ma nadzieję, że Maciej Grabowski będzie w stanie odpowiedzieć na więcej pytań niż podczas ostatniego przesłuchania. Posłowie będą pytać m.in. o kwestie VAT-u w obrocie stalą czy elektroniką.

– Pan Maciej Grabowski był podsekretarzem stanu, wiceministrem, któremu podlegał departament VAT-u, departament podatku od towarów i usług, więc z puntu widzenia tych spraw, które bada komisja – niezwykle ważny. Podczas swojego pierwszego przesłuchania niestety nie popisał się. Wielu spraw w ogóle nie pamiętał, w ogóle nie wiedział, nie orientował się, całych akt prawnych, za których przygotowanie był odpowiedzialny, nie pamiętał. Zostało tu więc sporo pytań. Po pierwsze, może jakoś odświeżył swoją pamięć i cokolwiek będzie w stanie powiedzieć, bo kilka takich wątków, chociażby elektronika, też odwrócony VAT na emisję gazów cieplarnianych, kwestia wątku stalowego, złomowego – to sprawy, o które o pana Grabowskiego będziemy pytali – wskazuje poseł Marcin Horała.     

Przesłuchanie rozpocznie się o godz. 9.00 Komisja VAT została powołana w lipcu 2018 r. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.

Według szacunków w tym okresie w tytułu wyłudzeń podatku VAT Skarb Państwa stracił około 250 mld zł.

RIRM

drukuj