Nowe przepisy mają graniczyć wyłudzenia VAT

W tym tygodniu wchodzą w życie przepisy, które powinny ograniczyć wyłudzenia podatku VAT. Od jutra największe firmy będą musiały stosować tzw. Jednolity Plik Kontrolny.

Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, będą musieli przekazać organom podatkowym dane finasowo-księgowe w postaci pliku komputerowego.

Na razie proces obejmie podmioty, które zatrudniają ponad 250 osób lub mają ponad 50 mln euro obrotów i 43 mln euro aktywów. Mali i średni przedsiębiorcy zostaną objęci takim obowiązkiem dopiero za dwa lata.

Ekonomista i europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że nowe przepisy ograniczą przestępstwa karuzelowe w wyłudzaniu podatku od towarów i usług.

– W zasadzie online Urzędy Skarbowe będą miały piecze natychmiast po wystawieniu dokumentów chociażby sprzedaży (miedzy kim a kim ta sprzedaż jest dokonywana). Po zaangażowaniu systemów komputerowych bardzo szybko można tego rodzaju przestępstwa wyłapać, a w każdym bądź razie wybrać do kontroli firmy, które będą wydawały się podejrzane. To w znaczący sposób usprawni działania aparatu skarbowego, a tym samym – moim zdaniem – będzie miało działanie prewencyjne, że tego rodzaju działania będą powoli ograniczane. Później to ma działać w odniesieniu do firm mniejszych, no ale tamte musza się informatycznie przygotować. To jest rozwiązanie – moim zdaniem – racjonalne – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Podobne rozwiązanie wprowadzono cztery lata temu w Portugalii. W ciągu pierwszego roku wpływy z VAT wzrosły o 13 proc.

RIRM

 

drukuj