fot. pixabay.com

Zerowy VAT na żywność w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Od dziś w życie wchodzą elementy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0., w tym zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Jest to forma pomocy rządu w odpowiedzi na wysoką inflację.

Patrząc na ceny w sklepach i sięgając po rachunki za energię elektryczną, Polacy muszą zaglądać coraz głębiej do kieszeni.

– Jednak polski rząd nie siedzi z założonym rękami. Nie chowamy głowy w piasek, tylko robimy wszystko, co jest w naszej mocy, żeby ceny były niższe, żeby zwalczyć inflacyjną hydrę i inflacyjną huśtawkę – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

W tej walce ma pomóc druga odsłona tarczy antyinflacyjnej. Obok paliwa, obniżony został VAT na gaz, który spadł z 8 proc. do zera. Z 8 do 5 proc. obniżony został VAT za energię cieplną. W przypadku energii elektrycznej utrzymana została obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc. To jednak nie wszystko.

– To również obniżenie VAT-u z 5 proc. do zera na podstawowe produkty żywnościowe – wyjaśnia Piotr Müller, rzecznik rządu.

Taniej kupimy mięso, ryby czy nabiał.

– Podległe nam instytucje sprawdzają, czy te ceny, które są na pólkach sklepowych, uwzględniają obniżkę VAT-u na żywność – tłumaczy premier RP.

Na obniżce podatków mają również skorzystać rolnicy, którzy zmagają się z wysokimi cenami nawozów. Ci, którzy nie są VAT-owcami.

– Szukamy różnych sposobów na obniżenie cen. Chodzi zarówno o bezpośrednią sprzedaż, jak i obniżenie VAT-u do zera. Teraz będziemy próbowali wpisać zakłady azotowe na unijną listę zakładów energochłonnych, żeby można było pomóc z tego tytułu – informuje Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wicepremier przypomina, że Polska wystąpiła o zgodę Komisji Europejskiej na dopłaty do nawozów. Zmniejszenie kosztów produkcji rolnej przełoży się na lepszą kondycję gospodarstw oraz wpłynie na ceny żywności.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl