Podlaskie: skontrolowana przez KAS spółka wpłaciła 2 mln zł zaległego podatku VAT

Łącznie ponad 2 mln zł zaległego podatku VAT z odsetkami wpłaciła do budżetu państwa podlaska firma zajmująca się obrotem elektroniką. Stało się to po kontroli pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i ujawnieniu zaległości podatkowych w tej spółce.

Jak poinformował PAP w środę asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, w firmie została przeprowadzona kontrola celno-skarbowa, a następnie postępowanie podatkowe. Z kontroli wynikało bowiem, że firma ujęła w ewidencjach (prowadzonych na potrzeby podatku VAT) również te faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji finansowych kontrolowanej firmy.

Według ustaleń KAS, firma ta uczestniczyła w „łańcuchu nieuczciwych przedsiębiorstw posługujących się fikcyjnymi fakturami, które nie odzwierciedlały faktycznego przepływu asortymentu”.

„Działania te miały na celu ukrycie źródeł pochodzenia sprzedawanych artykułów elektronicznych, od obrotu którymi nie został uiszczony należny podatek VAT, co w konsekwencji spowodowało zaniżanie wysokości zobowiązań podatkowych” – dodał asp. Maciej Czarnecki.

Wyliczony zaległy podatek VAT to ponad 1,4 mln zł, zaś odsetki około 625 tys. zł. Firma wpłaciła te pieniądze do budżetu państwa.

To kolejna taka kontrola podlaskiej KAS. M.in. w sierpniu, po kontroli w firmie z województwa mazowieckiego wytwarzającej wyroby medyczne, do budżetu państwa wpłynęło ponad 9,5 mln zł należnych podatków z odsetkami. Ta kontrola dotyczyła podatku dochodowego od osób prawnych – CIT, sprawdzano także tzw. ceny transferowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl