fot. PAP/Tomasz Gzell

Podlaskie: Parki narodowe i krajobrazowe prezentowały się na pikniku

Unikalną przyrodę i ofertę edukacyjną prezentowały w sobotę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie regionalne parki narodowe i krajobrazowe. Przedstawiciele parków zachęcali turystów, mieszkańców regionu, aby odwiedzać te miejsca.

Piknik podlaskich parków narodowych i krajobrazowych zorganizował Białowieski Park Narodowy we współpracy z samorządem województwa podlaskiego, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod patronatem ministerstwa klimatu i środowiska.

O województwie podlaskim mówi się, że ma na swoim terenie najwięcej, bo aż cztery parki narodowe: Białowieski (obchodzi w 2021 r. stulecie początków swojego istnienia), Biebrzański, Wigierski i Narwiański.

W regionie są też trzy parki krajobrazowe: najstarszy w Polsce pośród parków krajobrazowych – Suwalski, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Największym w Polsce pod względem powierzchni jest Biebrzański Park Narodowy. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszary bagienne. Jest ostoją łosia i ptaków wodno-błotnych. Beata Głębocka z tego parku powiedziała PAP, że pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo ludzie potrzebują miejsc, które nie są zniszczone, które mają zachowane swoje walory przyrodnicze i coraz chętniej takie miejsca odwiedzają, choćby po to, żeby pospacerować.

Biebrzański PN był w 2020 r. i jest w 2021 r. chętnie odwiedzanym przez turystów z całego kraju. Głębocka powiedziała, że ludzie mówią że przyroda, możliwość kontaktu z nią daje im poczucie wolności, jest odpoczynkiem, którego wszyscy potrzebują. Zaznaczyła, że być może odwiedzający nie mają fachowej wiedzy przyrodniczej, ale najważniejsza jest właśnie potrzeba kontaktu z przyrodą, z naturą.

Biebrzański PN przygotował na sobotni piknik gry terenowe, warsztaty malowania toreb z wizerunkami biebrzańskich ptaków i ssaków, można było podglądać życie w kropli wody oraz zagrać w grę edukacyjną i lokalizować wszystkie 23 polskie parki narodowe.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej czynne są również wystawy poświęcone dziedzictwu kulturowemu rejonów parków lub miejsc pomiędzy nimi, np. nad Narwią czy Biebrzą.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj