fot. PAP/Artur Reszko

Podlaskie: Premier Litwy w Puńsku na święcie Matki Boskiej Zielnej

Premier Litwy Saulius Skvernelis wziął udział w obchodach święta Matki Boskiej Zielnej w Puńsku, miejscowości zamieszkiwanej głównie przez mniejszość litewską.

Szef litewskiego rządu przyjechał do Puńska z nieoficjalna wizytą. Przed południem spotkał się z przedstawicielami mniejszości litewskiej. Spotkanie trwało blisko godzinę. Litwini mieszkający w Polsce mówili premierowi o problemach swojej społeczności, głównie związanych z oświatą.

„Reperkusje budzi przede wszystkim reforma oświatowa (w Polsce – PAP), kwestia finansowania lekcji historii i geografii Litwy oraz kwestia podręczników, które po wdrożeniu reformy będą nieaktualne. Cały czas jest aktualna sprawa tłumaczeń zadań maturalnych, ponieważ często powtarzają się błędy i ci uczniowie, chociaż uczą się w języku litewskim, wybierają na maturze egzamin po polsku” – powiedział dziennikarzom premier Litwy.

Przedstawiciele mniejszości litewskiej narzekali, że w ostatniej chwili dowiedzieli się o rozporządzeniu, które powoduje znaczne zmniejszenie liczby godzin geografii i historii Litwy.

„To nas martwi. Nie chcielibyśmy, żeby ta liczba godzin była zmieniana, a żeby pozostała w tej ilości jak w poprzednich latach” – podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Szkoły Podstawowej w Puńsku Jan Wydra.

Premier Saulius Skvernelis dodał, że ciągle niewyjaśniona jest sprawa finansowania szkoły Żiburys w Sejnach.

„To się odbywa w sądach. Rozwiązanie problemu dotyczącego tej szkoły, nie powinno się odbywać w sądach” – stwierdził szef litewskiego rządu.

Miasto Sejny było winne organowi prowadzącemu społeczną szkołę litewską Żiburys ok. 2 mln zł, w tym odsetki za zaniżanie przez wiele lat subwencji oświatowej. Strony spotkały się w sądzie. Miasto do tej pory spłaciło milion zł.

Pytany o sytuację Polaków na Litwie Saulius Skvernelis powiedział:

„Litwa jest praktycznie jedynym krajem na świecie, szczególnie w Europie gdzie mniejszość polska może uzyskać edukację począwszy od przedszkola po uniwersytet”.

„Musimy szanować i troszczyć się o mniejszości narodowe, tak jak republika litewska troszczy się o kwestie mniejszości polskiej na Litwie, tak samo Polska powinna troszczyć się o mniejszość litewską w Polsce” – zaznaczył premier Litwy.

Premier Litwy uczestniczył po południu w uroczystej Mszy świętej odprawianej w języku litewskim podczas święta Matki Boskiej Zielnej. Potem odwiedził Dom Kultury Litewskiej w Puńsku, spotkał się także z wójtem gminy Puńsk Witoldem Liszkowskim.

„Co roku zapraszamy premierów Litwy, żeby przybyli na nasze największe święto Zielnej, na które przyjeżdża wielu turystów z Litwy i Polski i jesteśmy szczęśliwi z pobytu u nas premiera Skvernelisa” – powiedział PAP wójt Witold Liszkowski.

Na wrzesień planowana jest oficjalna wizyta Sauliusa Skvernelisa w Polsce. Podczas tej wizyty w Warszawie ma się on spotkać z premier Beatą Szydło.

Mniejszość litewska w Polsce to niewielka społeczność. Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej z nich mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności.

PAP/RIRM

drukuj