Stolica. Policja usunęła Obywateli RP blokujących przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej

Policja usunęła „Obywateli RP”, którzy próbowali w stolicy zablokować przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej. Kilkudziesięcioosobową manifestację Młodzieży Wszechpolskiej idącą Nowym Światem „Obywatele RP” chcieli zatrzymać na wysokości skrzyżowania Chmielnej i Foksal.

Kilkudziesięcioosobowa grupa Obywateli RP próbowała usiąść na ulicy blokując przemarsz. Policja wyniosła ich siłą z trasy manifestacji umożliwiając przejście.

Obywatele RP krzyczeli m.in. „Warszawa wolna od faszyzmu” i „Precz z faszyzmem”.

Młodzież Wszechpolska, która przemarsz zorganizowała w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., krzyczała: „W sierpniu roku 20 Polak pobił czerwonego”, „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”, „Duma, duma, narodowa duma” i „Raz sierpniem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Kolejny raz Obywatele RP próbowali bezskutecznie blokować przemarsz przy ul. Świętokrzyskiej.

Policja podjęła działania mające na celu przywrócenie ładu i porządku publicznego; umożliwienie prowadzenia legalnie zgłoszonej manifestacji – powiedział PAP rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak.

„Podjęliśmy działania wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócają przebieg legalnego zgromadzenia. Działania tych osób polegają na blokowaniu drogi przemarszu” – dodał. Podkreślił, że osoby te są legitymowane, nikogo nie zatrzymano.

„Obywatele RP” zaapelowali wcześniej do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, by zakazała organizacji manifestacji w dniu Święta Wojska Polskiego. Gronkiewicz-Waltz na facebookowym koncie wyjaśniła, że ze zgłoszenia wynikało, iż organizatorem zgromadzenia była osoba prywatna, a nie MW. Podkreśliła, że jako cel zgromadzenia organizator wskazał „Uczczenie zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami w czasie Bitwy Warszawskiej”.

Prezydent zaznaczyła, że organizator „dopełnił wszystkich obowiązków wynikających z przepisów ostatnio nowelizowanej ustawy Prawo o zgromadzeniach”.

Policja nie informuje o ilości uczestników demonstracji i jej przeciwników. Statystyki dotyczące działań policji będą znane w środę rano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl