Ministerstwo Finansów podejmie kolejne kroki w walce z oszustwami dot. VAT

Resort finansów chce wspierać uczciwych przedsiębiorców, dlatego codziennie będzie otrzymywało wyciągi z rachunków firm. Resort ma też informować, kto nie złożył deklaracji albo nie zapłacił podatków. Kolejne narzędzia, które mają pomóc w walce z VAT-owskimi oszustami, mają wejść we wrześniu bieżącego roku. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wczoraj MF przedstawiło projekt przepisów. Po wakacjach banki i SKOK-i będą miały obowiązek codziennie wysyłać skarbówce wyciągi z kont przedsiębiorców.

Chodzi o rachunki małych, średnich i dużych firm. Nie obowiązuje to mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych. Dane te będą przesyłane w nowym jednolitym pliku kontrolnym.

To kolejne potrzebne narzędzie do walki z wyłudzeniami VAT, możliwe do udźwignięcia przez firmy – ocenił poseł PiS Janusz Szewczak, ekonomista.

– Pytanie, na ile będzie to skutecznie wykorzystywane przez Fiskusa. Chodzi o to, żeby nie była to sztuka dla sztuki, żeby ona dawała konkretne korzyści Fiskusowi w sensie uszczelnienia tego systemu. Na pewno to znacząco ograniczy tzw. firmy krzaki, słupy czy wyłudzające właśnie podatek VAT, fikcyjne, prowadzące operacje handlowe, ale wydaje się, że po kilku miesiącach funkcjonowania tego systemu zobaczymy, czy on jest przydatny, czy znacząco ukrócił oszustwa finansowo-podatkowe. Wtedy będziemy mogli coś więcej powiedzieć. Niemniej widać wyraźnie wolę Ministerstwa Finansów, żeby skończyć z rabunkiem finansów publicznych – powiedział Janusz Szewczak.

Zmiany wprowadzane przez resort finansów mają pomóc rzetelnym przedsiębiorcom. Poprzez ujawnianie danych oszustów ministerstwo ostrzeże firmy o podejrzanych transakcjach i nieprawidłowościach.

Na nowych przepisach skorzysta uczciwy biznes, gdyż rzadziej padnie ofiarą oszustów, a dla fiskusa to 11,5 mld zł rocznie więcej z podatków.

RIRM

drukuj