fot. PAP/Marcin Obara

Trwa przesłuchanie Krzysztofa Parchimowicza przed komisją śledczą ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje dziś Krzysztofa Parchimowicza, byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Przesłuchanie rozpoczęło się o godz. 12.00.

Krzysztof Parchimowicz podpisał w 2009 roku wytyczne dla prokuratorów w sprawach dotyczących przestępstw VAT-owskich. Według zaleceń, śledczy nie mieli stawiać przestępcom podatkowym zarzutów z Kodeksu karnego, a ze skarbowego, który jest łagodniejszy. I to właśnie ten temat jest głównym wątkiem przesłuchania. Świadek wskazał, że wytyczne powstały w wyniku obserwacji praktyki prokuratorskiej.

Według obecnej Prokuratury Krajowej, ówczesne decyzje mogły wpłynąć na śledztwa i sprawy w sądach w całym kraju. W wielu przepadkach zastosowanie zaleceń doprowadziło do umorzenia postępowań dotyczących oszustw VAT-owskich.

To moja odpowiedzialność – przyznał prokurator.

– To pismo zostało sporządzone w biurze w wyniku obserwacji praktyki prokuratorskiej. Osobiście sam tego pisma nie sporządzałem, mogłem dokonać jakiejś korekty, nie mniej ja to pismo podpisałem i to ja ponoszę konsekwencję tego, że zostało wysłane. Nie było stanowiska, jeżeli chodzi o stanowisko Sądu Najwyższego, przeciwnego takim zabiegom – powiedział Krzysztof Parchimowicz.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT bada lata 2007-2015. Szacuje się, że w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj