fot. PAP/Leszek Szymański

Były sekretarz stanu w KPRM i były szef gabinetu Donalda Tuska S. Nowak przed komisją śledczą ds. VAT

Dziś kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Na pytania śledczych odpowiada były sekretarz stanu w KPRM i były szef gabinetu Donalda Tuska Sławomir Nowak.

W latach 2007-2009 Sławomir Nowak pełnił funkcje sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szefa gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska. Jest uznawany za jednego z najbliższych współpracowników byłego premiera.

Szef komisji śledczej poseł Marcin Horała pytał świadka o zespół pod jego kierownictwem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – o to, „na jakich zasadach działał”. Tzw. komisja uzgodnieniowa miała zbliżać stanowiska m.in komisji „Przyjazne Państwo” i wnioskodawców konkretnych zmian w zakresie prawa podatkowego.

– Również jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nadzorujący Departament Spraw Parlamentarnych – czyli sekretarz ds. parlamentarnych – nadzorowałem, kierowałem i organizowałem pracę tej komisji uzgodnieniowej, jak i cały proces współpracy między komisją „Przyjazne Państwo” a rządem. (…) Ten zespół, jak i cały obieg z komisją „Przyjazne Państwo” był uregulowany uchwałą Rady Ministrów – mówił Sławomir Nowak.

W przypadku wielu pytań Sławomir Nowak zasłania się niepamięcią. To czwarty termin przesłuchania byłego ministra wyznaczony przez posłów. Jest on ostatnim świadkiem, którego przesłuchanie zawarto w harmonogramie prac komisji.    

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj