PAP/Tomasz Gzell

Przesłuchanie b. członka Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

W kolejnym dniu prac sejmowej komisji śledczej ds. VAT zeznania złożył były członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów Jerzy Martini.

Świadek to doradca podatkowy specjalizujący się w tematyce VAT. Taką funkcję pełnił jako członek Rady. Jerzy Martini pytany o ocenę wprowadzenia instrumentu tzw. odpowiedzialności solidarnej z kaucją, powiedział, że „było to dobre rozwiązanie, ponieważ zniechęcało przedsiębiorców do współpracy z oszustami”.

Podkreślił, że jego zdaniem błędem było wprowadzenie tzw. rejestru zaufanego przedsiębiorcy, ponieważ często wpisywali się tam oszuści, myślący o zbudowaniu karuzeli finansowej. Świadek wskazał też na pewne braki w funkcjonowaniu resortu.

– Stwierdził pan, że przedsiębiorcy nie mieli wiedzy. (…) Znał pan jakieś działania ze strony ministerstwa, które by propagowały akcję uświadamiającą tego rodzaju rozwiązania? – padło pytanie z komisji.

– Nie, właśnie to był problem, że dopiero takie alerty dla podatników zaczęły pojawiać się w 2016, 2017 roku. Bardzo szkoda, że takich oficjalnych zastrzeżeń administracja nie publikowała wcześniej, mimo że świadomość nieprawidłowości była dużo większa – odpowiedział Jerzy Martini.

W środę przed komisją ma stanąć Anna Cyrańska, była zastępczyni dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów.

Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków, Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił w tym czasie ok. 250 mld złotych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj