PAP/Leszek Szymański

A. Rapacki przed komisją ds. VAT: Zabiegałem o zwiększenie kompetencji policji, by skuteczniej walczyć z przestępczością VAT-owską

Zabiegałem o zwiększenie kompetencji policji, by skuteczniej walczyć z przestępczością VAT-owską – zapewnił zeznający dziś przed sejmową komisją śledczą były wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki.

Ciągła walka o wzmocnienie kompetencji służb, która zazwyczaj kończyła się fiaskiem w związku z oporem polityków – tak według zeznań świadka wyglądały próby skuteczniejszego zwalczania wyłudzeń VAT.

Świadek w latach 2000-2003 był zastępcą komendanta głównego policji. W latach 2007-11 był wiceministrem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2011 roku został powołany na to samo stanowisko w nowo utworzonym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jednak dość szybko podał się do dymisji – i to w mocno niejasnych okolicznościach. Według byłego wiceministra istniała świadomość problemu przestępczości podatkowej i to już w latach 90., zwłaszcza w kontekście paliw.

Członek komisji poseł Wojciech Murdzek pytał o komunikację organów państwa w zakresie luki VAT.

W. Murdzek: Słuchając świadków – choćby kolejnych prokuratorów generalnych – była informacja zwrotna, że nikt z Ministerstwa Finansów ani rządu nie mówił, że ranga problemu z VAT-em jest aż tak duża.

A. Rapacki: W okresie, kiedy byłem w MSW nie widziałem takiego raportu, który w sposób bardzo precyzyjny wskazywałby, że przestępstwa w obrocie paliwami to jest tyle i tyle; w obrocie jakimś tam asortymentem jest tyle i tyle.

Jeszcze dziś przed komisją ma stanąć Piotr Niemczyk. W 2007 roku objął on funkcję doradcy Komisji ds. Służb Specjalnych. W 2008 roku wszedł w skład rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl